Z hodín biológie vieme, že chromozóm nesie genetickú informáciu v našej DNA, ktorú považujeme za molekulu dedičnosti. Väčšina ľudí má v každej telovej bunke 23 párov chromozómov nesúcich unikátnu genetickú informáciu. Medzi nami sú však aj ľudia, ktorí majú chromozómov namiesto jednej z týchto dvojíc trojicu. V každej telovej bunke teda majú spolu 47 chromozómov namiesto 46.
Čiže namiesto obvyklých 46 chromozómov/tie sú usporiadané v 23 pároch – jeden od otca a jeden od matky/, ich majú 47/22 párov a jedna trojica 21.chromozómu/.
Inými slovami, o Downovom syndróme môžeme hovoriť ako o geneticky podmienenej, resp. vrodenej inakosti. Táto inakosť spočíva v jedinom chromozóme, ktorý väčšina z nás nemá.
Dátum 21.3. je symbolický, keďže ľudia s Downovým syndrómom majú o jeden 21. chromozóm naviac. Majú tri namiesto dvoch. U ľudí s Downovým syndrómom každá bunka ich tela obsahuje jeden nadbytočný 21.chromozóm.
Každoročne sa 21. marca koná ponožková výzva spájaná so Svetovým dňom Downovho syndrómu. V tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve odlišné ponožky. Rozdielne ponožky sa stali symbolom Svetového dňa Downovho syndrómu, pretože chromozóm má tvar ponožky.
Mnoho dospelých s Downovým syndrómom navštevuje vysokú školu, má prácu, partnera, dokonca sa vydá, či ožení a nežijú navždy so svojimi rodičmi. Majú vlastné myšlienky, nápady, vedú zmysluplné rozhovory a zaslúžia si náš rešpekt.
Aj napriek pokroku a porozumeniu sa stále v našej spoločnosti stretávame s vnímaním Downovho syndrému ako niečoho nežiadúceho. Je preto nesmierne dôležité, aby jednotlivci s týmto ochorením dostali podporu od svojej rodiny, priateľov a spoločnosti ako takej.
Výzva je určená všetkým, ktorí chcú prejaviť solidaritu a podporiť ľudí s Downovým syndrómom a ich rodiny. Zároveň rozširuje povedomie o tom, že ľudská individualita robí tento svet krajším, pestrejším, zaujímavejším a inšpirujúcim.